Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

PEST анализ на Канада

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с икономика, финанси, счетоводство, маркетинг.
Брутен вътрешен продукт, безработица, брутен национален доход, валутен курс, лихвени проценти, национален дълг, потребителско търсене, процент на инфлация, търговски баланс, фондов пазар.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284026
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334903
Местоположение: Somewhere In Time

PEST анализ на Канада

Мнение от Mozo »

PEST анализ на Канада
Кана̀да е най-голямата държава в Северна Америка, простираща се от Атлантическия океан на изток до Тихия на запад и до Северния ледовит на север. Тя е втората по големина страна в света, а нейната обща граница със Съединените щати на юг и северозапад е най-дългата в света. Канада е атрактивна за младите (и не толкова млади) работници от всички краища на света, които идват тук за да намерят по-добър живот. Населението на страната е концентрирано предимно в южните части, близо до американската граница. Това е една от най-разнообразните на етническо и културно ниво страни, в резултат от емиграцията, с население от около 35 милиона души, считано от 2015г.
ПОЛИТИЧЕСКИ ФАКТОРИ
Канада е едновременно пaрламентарна демокрация и монархия. Суверенът е кралица Елизабет II, която също така е държавен глава на 15 други страни от Британската общност и всяка от десетте провинции на Канада. Монархическият представител в Канада е Генералният губернатор, който одобрява законите, но има и някои други задължения. Страната е официално двуезична на федерално ниво. Двете основни партии в страната са консервативната и либералната партия на Канада, но по-малки партии като социалдемократическата Нова демократична партия, а също така и Зелената партия на Канада оказват влияние върху политическия процес.
Правителствените юрисдикции са разпределени между националното правителство, 10 провинциални правителства и три териториални правителства. Законът за Конституцията от 1867г. предоставя на федералните и провинциалните правителства изключителен законодателен контрол върху огромен списък с предмети, а също така осигурява изключителен законодателен контрол на федералното правителство върху остатъчни предмети, не ясно възложени на провинциалните правителства. Всяко от двете нива на управление на Канада е върховно в рамките на своята определена област на законодателна компетентност, при спазване на ограниченията, предвидени в Канадската харта за права и свободи, която е част от Закона за Конституцията от 1982 г. Федералното правителство има компетентност по въпроси като: регулирането на търговията, банковото дело и валута, фалит и несъстоятелност, интелектуалната собственост, наказателното право и националната отбрана. Правителствата на провинциите имат компетентност по всички други въпроси: недвижими и лична собственост, гражданските права, образованието, здравеопазването и вътрешна/ провинциална търговията. Двете нива на управление се основават на британската парламентарна система. На федерално ниво, министър-председателят е ръководител на правителството; в провинциално ниво - премиерите.
При създаването на бизнес в Канада, човек трябва да има предвид федералните закони, както и законите на провинциите, в които бизнесът ще бъде управляван. В девет от 10-те провинции и в трите територии, правните системи са базирани на Общото право.
Канада е считана от много източници за една демократически стабилна държава. От Монархът, Генералният губернатор, а също така и министър-председателят се изисква да умеят да говорят свободно и на английски, и на френски език. При избора на лидери, политическите партии също взимат предвид и приоритет имат именно двуезичните кандидати.
Политическата култура на Канада е по някакъв начин част от една по-висша политическа култура на Северна Америка и Европа, която набляга на конституционно право, свободата на религията, свободата на личността и регионална автономия. Тези идеи, произтичат в различна степен от Общото британско право и традициите на Френското гражданско право, правителството на Северноамериканските аборигени, а също така и английските граждански традиции.
Мир, ред и добро управление са основните цели на канадското правителство. Тези думи разкриват много за историята на канадската политическа култура. Налице е силна традиция на лоялност, компромис и толерантност в канадския политическа култура. Като цяло, канадската политика не е преминавала през революционни и бързи промени. Вместо това, промяната обикновено е бавна и резултат на компромис между различните групи с интерес, регионални консултации, както и на правителството на деня. Освен всичко, Канада има традиция по отношение на либерализма. Индивидуалните права са изведени на преден план в политическо и правно значение за повечето канадци, което се демонстрира чрез подкрепа за Хартата на правата и свободите, сравнително свободна икономика и социални либерални нагласи към хомосексуализма, правата на жените, и други егалитарни движения. Въпреки това, има и чувство за колективна отговорност в канадската политическа култура, както е показано в обща подкрепа за универсално здравеопазване, контрола върху оръжията, чуждестранна помощ и други социални програми.
Сепаратистките стремежи в предимно френскоговорщата провинция Квебек са голям вътрешен проблем. На референдум през 1995 г. привържениците на независим Квебек загубиха със съвсем малка разлика. Идеята за нация в Квебек изплува на повърхността отново в края на 2006 г., когато парламента реши, че квебекчани трябва да бъдат считани за "нация" с рамките на единна Канада. Решението беше предимно символично, без конституционни или законови основи. Именно тази е провинцията-изключение, в която не се прилага Общото право.
Отношения със САЩ
Отношенията на Канада със САЩ винаги са били с доминиращо значение за външните дела. За да се постигне едно ефективно управление, Канада се опитва едновременно да запази своята независимост и някаква степен на самодостатъчност , работейки за поддържането на приятелски отношения и взаимно изгодна търговия . Търговията e един от най-спорните и трудни въпроси между САЩ и Канада. Има три основни търговски политики, насочени към САЩ, които са въведени от канадските власти. Най-значимо е Северноамериканско споразумение за свободна търговия, което позволи пълен достъп на САЩ до канадския пазар, като в същото време запази правото за блокиране на канадския достъп до американския пазар. Много канадски производители обаче заявиха, че е трудно да се конкурират с по-големите американски компании. Като плюс може да се счете това, че споразумението е създало стотици хиляди работни места в Канада, но опонентите сочат като причина по-слабият Канадски долар, в сравнение с щатския.

Целият материал:
Прикачени файлове
PEST анализ на Канада.rar
(23.32 KиБ) Свален 7 пъти
Прочетено: 36 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Икономика”