Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Линукс лафче

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11153
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40373
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс лафче

Мнение от Валсо »

Fernando Sucre написа:
чет май 02, 2024 11:50
Ти пък, драги, от'де знаеш? А и „създател на бозата“ е радикално преувеличение!
1. В едно интервю, качено в Тубата, го питаха (предаването беше подобно на това на Слави) с каква ОС е личният му лаптоп и той се замисли, предполагам как да си формулира отговора и накрая каза "I'ts not Windows". Мозо също го е гледал това клипче и той също като мен си зададе въпрос защо не е Говняндоус, щом като е толкова велика тази ОС. :lol:

2. Той и Пол Алън са основатели на микрошит, които пък са създали MS-DOS, по-късно пренаписана и преименувана на Windows, така че спокойно може да се брои за създател и на Бозата.
Прочетено: 430433 пъти
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11153
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40373
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс лафче

Мнение от Валсо »

bvbfan написа:
чет май 02, 2024 10:43
Точно обратното, тези неща, които показва Моз са навици от Виндовс, скролване извън пределите на прозореца и подобни тъпотии, даже имаше пачове да се премахне такова поведение, за мен е грешно.
Аз говорех за оригиналните/основните разработчици на Плазмата, че са като Бил Гейтс - че подобно на него разработват софтуер, но не го тестват и вероятно не го и ползват даже, а сигурно и не гледат кой какво е барал и променял по кода. Което е и причината да е фрашкан с бъгове.
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1103
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10681
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Fernando Sucre »

Валсо написа:
чет май 02, 2024 12:11
.....
1. В едно интервю, качено в Тубата, го питаха (предаването беше подобно на това на Слави) с каква ОС е личният му лаптоп и той се замисли, предполагам как да си формулира отговора и накрая каза "I'ts not Windows". Мозо също го е гледал това клипче и той също като мен си зададе въпрос защо не е Говняндоус, щом като е толкова велика тази ОС. :lol:
Добре, обаче не знаеш какво ползва сега. Иначе е известно от много време, че никога не се е ограничавал с Windows. Може би, ако наистина държеше на него, като на марка, щеше. И по-важното, никога не е казал че тои е авторът на Windows. Може и някъде да е изнахалствал достатъчно, но не съм го чувал. :lol:

Валсо написа:
чет май 02, 2024 12:11
.....
2. Той и Пол Алън са основатели на микрошит, които пък са създали MS-DOS, по-късно пренаписана и преименувана на Windows, така че спокойно може да се брои за създател и на Бозата.
Натвори маса неверни твърдения!
Да, Гейтс и Алън са основатели, това е вярно. Също така е вярно, че имат някакъв инженерен опит, който за Гейтс приключва някъде към 80-те и по-вероятно в края на 70-те. Като основават фирмата, един от първите им продукти е Basic пакет. Тогава се казват Micro-soft с тире в средата. Още не са литнали по операционните системи и вероятно нямат идеята да правят еко-система. Мисля че някъде по това време приключва софтуерната кариера на Гейтс. DOS не са го създали, а го купуват. :lol: Не съм наясно какъв е произхода на Windows-ите до 3.11 - това би било интересен обект на разследване. Както е известно, ранните Windows-и вървят върху DOS и са нещо като графична обвивка. NT ядрото го купуват - така че модерните Windows не са техни, обаче са съществено развити от корпорацията.
Отново, двамата са по-скоро бизнес хора, собственици и ръководители, не са разработчици и по-голямата част от продуктите им са ги купили, а не са ги създали от нулата.
Валсо написа:
чет май 02, 2024 12:15
.....
Аз говорех за оригиналните/основните разработчици на Плазмата, че са като Бил Гейтс - че подобно на него разработват софтуер, но не го тестват и вероятно не го и ползват даже, а сигурно и не гледат кой какво е барал и променял по кода. Което е и причината да е фрашкан с бъгове.
Хем го разработват, хем и не им пука за него и не го тестват. :lol:
Никога не съм виждал подобно нещо в софтуера. Може да не ти пука за продукта, ако нито си го създал, нито го разработваш - типично това са бизнес хората. Открития код, обаче, типично не се нуждае от подобен тип ръководство за да се движи напред.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11153
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40373
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс лафче

Мнение от Валсо »

Зат'ва Cinnamon FTW! :mrgreen: Има 2-3 бъга, които наскоро ги изброих някъде из форума и които лесно се заобикалят.
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1103
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10681
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Fernando Sucre »

Валсо написа:
чет май 02, 2024 13:36
Зат'ва Cinnamon FTW! :mrgreen: Има 2-3 бъга, които наскоро ги изброих някъде из форума и които лесно се заобикалят.
Всеки, каквото си харесва! :съгласен:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284525
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335974
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

bvbfan написа:
чет май 02, 2024 10:43
Точно обратното, тези неща, които показва Моз са навици от Виндовс, скролване извън пределите на прозореца и подобни тъпотии, даже имаше пачове да се премахне такова поведение, за мен е грешно.
Не са Windows навици, от Plasma 3.5 до 5 беше така. Дори и в 6 е така, но само при Wayland, докато при X11 е регресия. При всеки един друг текстови мениджър си е така и винаги е било така, независимо от операционната система, като минеш през Win98, та стигнеш до Win11 и всички видове Linux :)

Другото, за което си говорехме - да, продължава да не опреснява понякога. Процесът по копирането свършва, файла го няма, но поне вече не маркира половината файлове. Сега просто го няма и като рефрешнеш се появява. Днес ми го направи два пъти в рамките на 30 минути.
Изображение
Потребителски аватар
bvbfan
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2732
Регистриран: нед юни 14, 2015 07:02
Репутация: 17606
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от bvbfan »

Mozo написа:
чет май 02, 2024 15:36
Другото, за което си говорехме - да, продължава да не опреснява понякога. Процесът по копирането свършва, файла го няма, но поне вече не маркира половината файлове. Сега просто го няма и като рефрешнеш се появява. Днес ми го направи два пъти в рамките на 30 минути.
Колко е голям файла, с който се случва това?
от p4p » пет окт 07, 2016 19:13 написа:В тоя раздел нищо не разбираме от Windows. :)
Потребителски аватар
bvbfan
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2732
Регистриран: нед юни 14, 2015 07:02
Репутация: 17606
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от bvbfan »

Валсо написа:
чет май 02, 2024 12:15
Аз говорех за оригиналните/основните разработчици на Плазмата, че са като Бил Гейтс - че подобно на него разработват софтуер, но не го тестват и вероятно не го и ползват даже, а сигурно и не гледат кой какво е барал и променял по кода. Което е и причината да е фрашкан с бъгове.
Няма такива "оригинални" разработчици, всеки го ползва, аз също.
Fernando Sucre написа:
чет май 02, 2024 11:35
Логически е грешно, но практически е много вярно. Просто да се скролва и отвън е много практично и води до по-висока производителност.
Това не е никаква производителност, това е Виндовс-чене, ако искаш да скроваш бързо се ползва PGDN/PGUP, ако искаш да отидеш най-долу/горе е ctrl + end/home (ако искаш и селекция добавяш shift), просто да забиваш мишката в края на екрана е тъпня. Всички тези неща и аз съм ги правил, известни са ми, но ги зарових като зарових Виндовс-а, само глупости може да правиш, докато ползваш тая помия.
от p4p » пет окт 07, 2016 19:13 написа:В тоя раздел нищо не разбираме от Windows. :)
Потребителски аватар
bvbfan
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2732
Регистриран: нед юни 14, 2015 07:02
Репутация: 17606
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от bvbfan »

https://forum.kaosx.us/d/3169-terrific-just-terrific

Хората вече не искат да ползват затворения драйвер на НВидия. :p
от p4p » пет окт 07, 2016 19:13 написа:В тоя раздел нищо не разбираме от Windows. :)
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11153
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40373
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс лафче

Мнение от Валсо »

bvbfan написа:
чет май 02, 2024 18:41
https://forum.kaosx.us/d/3169-terrific-just-terrific

Хората вече не искат да ползват затворения драйвер на НВидия. :p
Ако тръгне да пуска игра, надали ще е толкова щастлив. FOSS драйвърът е все още прекалено нов, за да става за гейминг. Ще поизчакам още 2-3 години преди да го пробвам.
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1015
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10470
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

bvbfan написа:
чет май 02, 2024 18:41
https://forum.kaosx.us/d/3169-terrific-just-terrific

Хората вече не искат да ползват затворения драйвер на НВидия. :p
Хубаво би било да е отворен драйвер, но да се отказват от NVidia затворения драйвер само защото бил затворен - начи са з̆бърканяци.
При мен пък едно дистро го отнесе - Chimera, перспективно дистро, но дали обет да не поддържат затворения драйвер на NVidia, да съм ползвал костенурката nouveau - да си го наврат тоя драйвер у гъзъ!! По-католици от Папата (Debian). Шибаняшко ограничение да не си ползвам пълноценно хардуера, у лево!
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
ArchEnemy
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 577
Регистриран: пон окт 12, 2020 17:07
Репутация: 387
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от ArchEnemy »

Някой който използва Tor браузъра в KDE може ли да сподели с какъв размер излиза текста в менютата? При мен е с много малък размер. Предполагам че е проблем на KDE с gtk апликация.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284525
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335974
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

Нормални ми се виждат:

Изображение
Изображение
ArchEnemy
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 577
Регистриран: пон окт 12, 2020 17:07
Репутация: 387
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от ArchEnemy »

Опцията Force Font DPI активирана ли ти е в Appearance > Fonts? Също Global Scale на 100% ли ти е или повече?
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284525
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335974
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

Аз не я активирам от там, а директно в xorg.conf:

Код: Избери всички

Section "Monitor"
    Identifier     "Monitor0"
    VendorName     "Unknown"
    ModelName      "DELL P2418D"
    HorizSync       29.0 - 113.0
    VertRefresh     49.0 - 86.0
    Option         "DPMS"
    Option         "DPI" "96 x 96"
Global Scale си ми е на 100% :thumbright:
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”