Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Линукс лафче

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1017
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10470
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Пьйотеринг се засилил да праща sudo и doas в музея.
Новата му най-велика изгъзица, която ги замества - run0.
Съществува единствено в новия systemd 256.
https://mastodon.social/@pid_eins/112353324518585654
:dontknow:

П.С.
"The tool is also a lot more fun to use than sudo. For example, by default it will tint your terminal background in a reddish tone while you are operating with elevated privileges."
И се издаде, че е Gnome-джия, щото почти същото се случва в Console и сега при sudo/doas.
УУУУ - Пьйотеринг е гномаджия, ууууу! :lol:
Прочетено: 431068 пъти
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284534
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336034
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
вт апр 30, 2024 08:09
Mozo написа:
пон апр 29, 2024 11:34
Изображение
Това не е бъг.

Какво правиш - започваш селекция с мишката, излизаш от прозореца, но бутонът на мишката ти продължава да е натиснат (затова имаш и I cursor в прозорец който няма I cursor), а фокусът заради натиснатия бутон на мишката ти остава върку предишния прозорец. Затова и скролираш.

Пусни го тоя натиснат бутон, бе Мозо. :toothy10:
Или си виж на мишката дали не ти се е повредил бутона и да лепне. O:)
Не си разбрал - да, във видеото не е бъг и съм показал работещото положение и как би трябвало да бъде. Бъгът е когато мишката излиза от границите на текстовия редактор, бутонът на мишката е натиснат, но скролирането на текста спира. Не искам да спира при натиснат бутон, а то спира. В момента съм отстранил kate и съм даунгрейднал kwrite, за да го накарам отново да работи както е във видеото и както би трябвало да бъде, но това е временно решение.
ArchEnemy написа:
вт апр 30, 2024 09:20
Харесвам определени неща в Windows, Linux и MacOS. Windows 7 вероятно бих го използвал все още, ако Microsoft не бяха спряли поддръжката му, но не бих използвал Windows 10 или Windows 11. А това което си показал е функционалност в KDE менюто, не е същото като да създадеш директории и поддиректории в .local/share/applications/ които да се появят като менюта и подменюта.
Е, какво лошо има да имаш готова функционалност с два клика на мишката, вместо да се ровиш в някакви директории :shock:
Изображение
ArchEnemy
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 577
Регистриран: пон окт 12, 2020 17:07
Репутация: 387
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от ArchEnemy »

Mozo написа:
вт апр 30, 2024 11:10
Е, какво лошо има да имаш готова функционалност с два клика на мишката, вместо да се ровиш в някакви директории :shock:
Въпроса не е дали е добро или лошо, а че в този случай Windows 7 ти дава по голяма свобода да избереш как да направиш нещо докато линукс не ти дава тази свобода, а би трябвало да е обратното.
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5141
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34897
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Shaker »

ArchEnemy написа:
вт апр 30, 2024 12:36
Въпроса не е дали е добро или лошо, а че в този случай Windows 7 ти дава по голяма свобода да избереш как да направиш нещо докато линукс не ти дава тази свобода, а би трябвало да е обратното.
Linux не ти дава свобода ли? KDE Menu Editor ти дава е*@ти свободата. Я виж това по-долу и стига с тези глупости =;
Изображение
Изображение
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5141
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34897
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Shaker »

Валсо написа:
вт апр 30, 2024 07:37
Потр. теми има, ама всичките са за qt5. За qt6 още никой не е направил и затова ако искаш тъмна тема, използваш тази по подразбиране или с qt6ct се надяваш нещо да стане като хората. Обаче тъмната тема по подразбиране за qt6 е адски грозна и затова предпочитам да си стоя на qbitt-qt5.
За Qt5 и Qt6 има Kvantum. A тук теми да иска човек:
https://store.kde.org/browse?cat=123&ord=latest
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284534
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336034
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

ArchEnemy написа:
вт апр 30, 2024 12:36
Mozo написа:
вт апр 30, 2024 11:10
Е, какво лошо има да имаш готова функционалност с два клика на мишката, вместо да се ровиш в някакви директории :shock:
Въпроса не е дали е добро или лошо, а че в този случай Windows 7 ти дава по голяма свобода да избереш как да направиш нещо докато линукс не ти дава тази свобода, а би трябвало да е обратното.
Аз ти показвам, че е именно обратното и можеш да го направиш, ти продължаваш да разправяш как не може :roll: Шейк ти е показал какви възможности имаш. Windows 7 само може да стои и да плаче тихо в ъгъла :съгласен:
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11158
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40430
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс лафче

Мнение от Валсо »

Shaker написа:
вт апр 30, 2024 13:27
За Qt5 и Qt6 има Kvantum. A тук теми да иска човек:
https://store.kde.org/browse?cat=123&ord=latest
Пробвал съм го квантума. Не само, че е грозотия до шия, ами и не всичко квантум е довършено и съответно не изглежда както трябва.
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1017
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10470
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
вт апр 30, 2024 10:01
Пьйотеринг се засилил да праща sudo и doas в музея.
Новата му най-велика изгъзица, която ги замества - run0.
Съществува единствено в новия systemd 256.
бях забравил за това - старо, но златно :toothy10:
Watching systemd evolve:
https://devopsreactions.tumblr.com/post ... md-evolve
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
ArchEnemy
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 577
Регистриран: пон окт 12, 2020 17:07
Репутация: 387
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от ArchEnemy »

Shaker написа:
вт апр 30, 2024 13:21
Linux не ти дава свобода ли? KDE Menu Editor ти дава е*@ти свободата. Я виж това по-долу и стига с тези глупости =;
Това което си показал не можеш да го направиш със създаване на директории в .local/share/applications/. Това е което имам в предвид за повече свобода. Освен това аз съм с XFCE десктоп, и KDE Menu Editor-а не може да редактира старт менюто на XFCE.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11158
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40430
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс лафче

Мнение от Валсо »

ArchEnemy написа:
вт апр 30, 2024 16:43
аз съм с XFCE десктоп, и KDE Menu Editor-а не може да редактира старт менюто на XFCE.
https://wiki.xfce.org/howto/customize-menu
Потребителски аватар
fifi_fifito
Дарител
Дарител
Мнения: 3353
Регистриран: пон фев 10, 2014 10:17
Репутация: 18403
пол: Мъж
Местоположение: Търговище

Re: Линукс лафче

Мнение от fifi_fifito »

ArchEnemy написа:
вт апр 30, 2024 16:43
Shaker написа:
вт апр 30, 2024 13:21
Linux не ти дава свобода ли? KDE Menu Editor ти дава е*@ти свободата. Я виж това по-долу и стига с тези глупости =;
Това което си показал не можеш да го направиш със създаване на директории в .local/share/applications/. Това е което имам в предвид за повече свобода. Освен това аз съм с XFCE десктоп, и KDE Menu Editor-а не може да редактира старт менюто на XFCE.
Старт менюто на XFCE се редактира с menulibre, или с alacarte.
Изображение
Потребителски аватар
bvbfan
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2732
Регистриран: нед юни 14, 2015 07:02
Репутация: 17606
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от bvbfan »

https://invent.kde.org/system/dolphin/- ... quests/769

Пуснах фикс за бъг 476670, като го обновим ще работи както трябва.
от p4p » пет окт 07, 2016 19:13 написа:В тоя раздел нищо не разбираме от Windows. :)
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5141
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34897
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Shaker »

ArchEnemy написа:
вт апр 30, 2024 16:43
Shaker написа:
вт апр 30, 2024 13:21
Linux не ти дава свобода ли? KDE Menu Editor ти дава е*@ти свободата. Я виж това по-долу и стига с тези глупости =;
Това което си показал не можеш да го направиш със създаване на директории в .local/share/applications/. Това е което имам в предвид за повече свобода. Освен това аз съм с XFCE десктоп, и KDE Menu Editor-а не може да редактира старт менюто на XFCE.
Да, не можеш, защото замисълът е друг. Това не е Windows :evil3:
Показах ти нагледно, как става в KDE и е същото, както Windows 7. Бих искал да дам един непоискан съвет. Linux има различни графични среди. Ако дадена среда не поддържа нещо, което искаш да бъде като при Windows, то не генерализирай операционната система като цяло, че не може да удволетвори изискванията ти. Твоят избор е XFCE и ще си търпиш негативите от това. Другите са ти дали алтернативи за XFCE, пък дали работят, пробваш и така. Аз лично показах, как става това в KDE, защото тази среда ми дава свобода.
Валсо написа:
вт апр 30, 2024 14:11
Пробвал съм го квантума. Не само, че е грозотия до шия, ами и не всичко квантум е довършено и съответно не изглежда както трябва.
Батееее, не мога. Много добре си работи Kvantum, но просто явно не се вписва нещо на черно-кафявата ти "красива" тема. Направи си собствена Kvantum тема или смени цветовете за Qt софтуера. Аз лично си го използвам в KDE и си работи перфектно. Има порт за Qt5 и Qt6. Изгледът се унифицира идеално със софтуерите, които използват Qt 5 и 6.
bvbfan написа:
вт апр 30, 2024 18:59
https://invent.kde.org/system/dolphin/- ... quests/769

Пуснах фикс за бъг 476670, като го обновим ще работи както трябва.

Супер си :съгласен:
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11158
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40430
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс лафче

Мнение от Валсо »

Shaker написа:
вт апр 30, 2024 19:47
Батееее, не мога. Много добре си работи Kvantum, но просто явно не се вписва нещо на черно-кафявата ти "красива" тема. Направи си собствена Kvantum тема или смени цветовете за Qt софтуера. Аз лично си го използвам в KDE и си работи перфектно. Има порт за Qt5 и Qt6. Изгледът се унифицира идеално със софтуерите, които използват Qt 5 и 6.
Нито е черна, нито е кафява.

Изображение

Трудно се нагаждам към промени, особено такива наложени принудително. Някой ден може би ще пробвам с qt6 версията. Ама като гледам KBGOffice как си работи с qt4 вече колко години, нямам притеснения, че някой ден qbitt-qt5 ще спре да работи. Освен това съм му свалил и всичките зависимости, така че дори и да го махнат някой ден от AUR, пак ще го имам. Наскоро махнаха gtk3-nocsd, но аз отдавна имах благоразумието да си го сваля от AUR, така че сега пак мога да си го ползвам. :evil4:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284534
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336034
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

bvbfan написа:
вт апр 30, 2024 18:59
https://invent.kde.org/system/dolphin/- ... quests/769

Пуснах фикс за бъг 476670, като го обновим ще работи както трябва.
Велик :hello1: :hello1: :hello1:

Има и още един бъг, свързан с това, на теб, ако ти го кажа, има ли смисъл или след като оправим този, да пускам пак в бъг тракъра? Ама е доста странен и не знам дали някой ще обърне внимание, но си го има де и си е сериозен :)

Имаш ли идея кога да чакаме поправката?
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”