Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Линукс лафче

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11111
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40111
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс лафче

Мнение от Валсо »

Shaker написа:
нед апр 21, 2024 20:06
Просто не ми го побира акъла, как софтуер с отворен код ще бъде определян за "ненадежден".
Защото не налива пари в ничий джоб, затова.
Прочетено: 420184 пъти
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1008
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10390
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Само в тая тема 7 броя арчери мигрират към Debian :p
https://www.reddit.com/r/debian/comment ... to_debian/

Поумнели ми се виждат. O:)
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284158
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335233
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

Той го бил използвал малко, ама нямал проблеми, но въпреки всичко щял да, но пък не знае какво е бекпорт и тепърва започвал да разбира видео драйвърите... Абсолютен палячо, който хал хабер си няма. Поумнели? Умен глупак не съм виждал O:)
Изображение
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5131
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34787
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Shaker »

Горките потребители. Като видят колко е чуплив и бавен пакетният мениджър apt, то те ще се върнат към Арч :lol:
Аз лично никога не съм виждал да се чупи zypper, dnf, yum и pacman, но на това клето apt съм му виждал извращенията в Ubuntu и Mint. Не, мерси :lol:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284158
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335233
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

Но за сметка на това пък е бавен и неудобен O:)
Изображение
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1008
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10390
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Shaker написа:
ср апр 24, 2024 15:35
Горките потребители. Като видят колко е чуплив и бавен пакетният мениджър apt, то те ще се върнат към Арч :lol:
Аз лично никога не съм виждал да се чупи zypper, dnf, yum и pacman, но на това клето apt съм му виждал извращенията в Ubuntu и Mint. Не, мерси :lol:
Това сериозно ли го твърдиш или си просто некъдърен да работиш с APT?
А за другите - не си се сблъсквал с RPM hell.
Pacman пък въобще е под нивото на всички изброени, не го забелязвате просто защото е само пригоден за ролинг.
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5131
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34787
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Shaker »

tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
ср апр 24, 2024 16:00
Това сериозно ли го твърдиш или си просто некъдърен да работиш с APT?
Напълно сериозно! Най-вече съм го виждал, какво се дъни при ъпгрейд на версия при Ubuntu и Linux Mint. Последния път го използвах в KDE Neon. Там ми се издъни при един конфликт Дори и да действам само с 'apt update' и 'apt upgrade', пак се чупи при конфликт, че дори при 'apt clean' и 'dpkg --configure -a' не се оправя.
Сигурно, защото съм некадърен да работя с APT. Колко пъти съм чувал, как хората не могат да ъпдейтнат Linux Mint или Ubuntu през графичните приложения. Като некадърник проверявам в терминала какво става и какво да видя - великиОт пакетен мениджър на Debian пак строшен, заради конфликти. Справка от обикновен потребител:
viewtopic.php?f=230&t=137147
Прав си, пакетният мениджър на Debian не е направен за обикновени потребители (некадърници като мен), а за по-висш разум.
Как пък веднъж не ми се счупи zypper при счупени пакети или конфликт? Това Сусе съм го натряскал с какви ли не репота и пакетният мениджър работи перфектно, че даже ми предлага решения, как да процедирам при конфликти. Ъпдейтва по 2000-3000 пакета накуп и всичко е точно. Сигурно е направен за некадърници като мен...
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1008
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10390
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Shaker написа:
ср апр 24, 2024 16:54
Как пък веднъж не ми се счупи zypper при счупени пакети или конфликт?
Първо - не сравняваш правилно.
Второ - а горното е следствие слабо познаване на APT фреймуърка, който масово се бърка с apt програмата към него като непълен wrapper на други програми в интерфейс към APT.

Еквивалентът на zypper e aptitude, всъщност даже е обратното, zypper e заимствал идеята от aptitude 7-8 години по-късно. Aptitude показва вариации на решения при конфликти както в zypper.
Ползвай aptitude (без GUI) от командната линия и ще се убедиш че не APT, а wrapper-ът apt е проблемът.

Убунту дистрото наложи apt програмата като инструмент в убунтовския свят - на Убунту се сърдете за създаваните проблеми и насърчаване на невежеството.
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284158
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335233
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

aptitude е супер и ако не е той да оправя бакиите на онуй, не е ясно какво щяхме да правим :съгласен: :съгласен: :съгласен:
Изображение
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1099
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10671
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Fernando Sucre »

Mozo написа:
пон апр 22, 2024 01:54
.....
Щото са бездарни глупаци и зомбирани майкрософтогъзолизачи.
Според мен е корпоративна мания за контрол. И NVidia беше корпорация на корпорациите, ама жестоко си изпатиха съвсем наскоро.

Глупаци - не вярвам. Принудени са да играят по правилата, които са им дефинирани.

Shaker написа:
нед апр 21, 2024 20:06
.....
Просто не ми го побира акъла, как софтуер с отворен код ще бъде определян за "ненадежден".Поради тази причина, че коропорацията ми пречи да си свърша работата, няма да довърша няколко таска. Хем ще загубят пари, че не съм си свършил работата по тяхна вина, хем ще ми платят лиценз Parallels, но нещата стават бавно.
Както се казва - "Имат пари - дават".
.....
Ами той си е леко ненадежден. Но има огромна разлика между ненадежден и опасен. Win 95 не е бил надежден, ама здраво са го ползвали. Също не е гарантирано, че някоя гадост по сигурността няма да влезе в корпоративен/скъпарски софтуер, особено ако е много грамотно направена от злонамерени служители.

Shaker написа:
ср апр 24, 2024 15:35
Горките потребители. Като видят колко е чуплив и бавен пакетният мениджър apt, то те ще се върнат към Арч :lol:
Аз лично никога не съм виждал да се чупи zypper, dnf, yum и pacman, но на това клето apt съм му виждал извращенията в Ubuntu и Mint. Не, мерси :lol:
Няма какво да ги съжалявате! :lol:
На мен Yum такива каши ми е забърквал, че вечно ще ги помня! Но тук трябва на много неща да се обърне внимание,преди да се обвинява пакетния мениджър. Например, самите дефиниции, обвързаности на пакетите. Ако са леко кофти направени, пакетния мениджър просто ще изпълнява глупости. Тогава не бях достатъчно вътре в пакетите за да усетя тези неща. Но впечатлението беше нещо подобно на „системата да ти се разпадне в ръцете“.
Mozo написа:
ср апр 24, 2024 15:27
Той го бил използвал малко, ама нямал проблеми, но въпреки всичко щял да, но пък не знае какво е бекпорт и тепърва започвал да разбира видео драйвърите... Абсолютен палячо, който хал хабер си няма. Поумнели? Умен глупак не съм виждал O:)
Ъммм, има доза истина, има. Без последното изречение - за там не мога да потвърдя.
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1008
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10390
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Днес, един ден само след излизането на Федора 40, Reddit е в пламъци и писъци :lol:
https://www.reddit.com/r/Fedora/new/

Фесовете не изневериха на стила си да предлагат трилър на потребителите си с всяка версия. O:)
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1099
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10671
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Fernando Sucre »

tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
чет апр 25, 2024 10:33
Днес, един ден само след излизането на Федора 40, Reddit е в пламъци и писъци :lol:
https://www.reddit.com/r/Fedora/new/

Фесовете не изневериха на стила си да предлагат трилър на потребителите си с всяка версия. O:)
Хаха, има за GNOME :lol: :
https://www.reddit.com/r/Fedora/comment ... 40_issues/
as an update, the gtk applications seem to work as expected when in full screen which led me to this thread gnome_apps_do_not_show_text_unless_fullscreen
Не че съм шокиран. Не че е различно от „както винаги досега“. Не че е различно от Plasma. И не че не са го тествали внимателно! :lol:
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5131
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34787
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Shaker »

tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
ср апр 24, 2024 17:42
Shaker написа:
ср апр 24, 2024 16:54
Как пък веднъж не ми се счупи zypper при счупени пакети или конфликт?
Първо - не сравняваш правилно.
Второ - а горното е следствие слабо познаване на APT фреймуърка, който масово се бърка с apt програмата към него като непълен wrapper на други програми в интерфейс към APT.

Еквивалентът на zypper e aptitude, всъщност даже е обратното, zypper e заимствал идеята от aptitude 7-8 години по-късно. Aptitude показва вариации на решения при конфликти както в zypper.
Ползвай aptitude (без GUI) от командната линия и ще се убедиш че не APT, а wrapper-ът apt е проблемът.

Убунту дистрото наложи apt програмата като инструмент в убунтовския свят - на Убунту се сърдете за създаваните проблеми и насърчаване на невежеството.
Не го знаех това. Благодаря :thumbright:
ArchEnemy
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 577
Регистриран: пон окт 12, 2020 17:07
Репутация: 387
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от ArchEnemy »

Резолюцията на лаптопа ми е 1920х1080, но ако сменя резолюцията с тази команда: xrandr -s 1280x720 част от екрана, от дясно и от долу, излиза извън границите:

Изображение

Каква може да е причината за това? На Windows 7 ако сменя резолюцията този проблем го няма.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284158
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335233
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

На Windows с xrandr -s 1280x720 ли сменяш резолиюцията?
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”