Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Линукс лафче

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5125
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34677
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Shaker »

Arch и Chaotic AUR са супер комбинация. Пакетният мениджър е бетон и Arch Wiki е страхотен и се обновява доста често. В AUR буквално има всичко!
Аз лично предпочитам Оpensuse Tumbleweed, защото пакетният мениджър е пушка. Мога да си превключвам от алфи, бети и стабилни версии на графичните среди, без да ми се счупи zypper. Изключителен стабилен пакетен мениджър. Ако няма някакъв пакет в някое хранилище, има opi за тази цел. Е, случвало ми се е някоя екзотика да я няма никъде и да компилирам от сорс :lol:
Има YaST, който е уникален графичем инструмент за настройка на системата. Snapper ми е спасявал системата няколко пъти. Даже YaST има графичен инструмент за бекъп.
Да е жив и здрав @p4p, който ме светна за някои неща в opensuse :наздраве:
Единствено не ми харесват честите ъпдейти, които са стотици на ден. Лично пускам ъпдейт веднъж в седмицата.
Прочетено: 416137 пъти
Потребителски аватар
elementaryos
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2558
Регистриран: пон окт 03, 2016 17:36
Репутация: 15754
пол: Мъж
Местоположение: Банкя

Re: Линукс лафче

Мнение от elementaryos »

Xxxx написа:
ср мар 27, 2024 01:10
К
Впрочем, то какви други rolling дистрибуции има освен Arch и oS Tumbleweed? Ама не тестови версии като Sid, а предвидени за ползване.
Gentoo :mrgreen:
Съвсем сериозно. Инсталацията вече е доста облекчена и на една добра машина може да се инсталира за няколко часа (става дума за kde или gnome). Няма програма която за трите години от като го използвам да ми е потрябвала и да не съм я намерил и инсталирал. Wiki то е супер-подробно и пълно. Има си overlays, което е почти същото което е AUR в Arch.
p.p. сега погледнах историята - 3години и 2 дни от като съм минал изцяло на gentoo :headbang: :headbang: :headbang:
Изображение
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284023
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334903
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

Компилирането на всичко или почти всичко не е точно бързо, а ние точно това рекламираме :mrgreen: Плюс това Arch е в пъти по-лесен и удобен от всяко едно Debian/Ubuntu-базирано дистро, което е огромен плюс.
Изображение
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 1000
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10330
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Xxxx написа:
ср мар 27, 2024 01:10
... Void май се водеше rolling release, но ми се струва прекалено nerd-ско :mrgreen: ...
Ако си падаш по systemd-free дистра Void е много добър, Линукс в най-чистата му форма и в категорията stable rolling - "Void focuses on stability, rather than on being bleeding-edge. Install once, update routinely and safely."
По-бавен е в ъпдейтите на пакетите единствено от Archlinux и понякога Tumbleweed.
Ползвам го от 3+ години и ми е другото предпочитано дистро освен Devuan и като алтернатива на Ceres.
А понеже се моткам из Void форуми, най-много фенове на Void са бивши aрчери, явно има защо да го предпочетат пред неговия еквивалент Artix и в синхрон със сентенцията:
"No Archer who embraced the Void, has ever returned to Archlinux again." :lol:
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11081
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40041
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс лафче

Мнение от Валсо »

elementaryos написа:
ср мар 27, 2024 16:55
може да се инсталира за няколко часа

:toothy10: :toothy10: :toothy10: :toothy10:
Xxxx
Регистриран
Мнения: 34
Регистриран: ср фев 21, 2024 22:17
Репутация: 210
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Xxxx »

@elementaryos
О, не, със сигурност няма да е Gentoo :lol: Сигурно ще се справя, но просто не искам да прекарвам толкова много време в конфигурация на самата ОС, предпочитам само да я ползвам, нали това ме отличава от разработчиците на конкретното дистро, тяхна работа е да човъркат :)
@tmp_ZMx2fK6aL4
Не съм ползвал Linux в ерата преди systemd. Може да се каже, че не съм ползвал дистрибуция без systemd :)
Знам, че някои хора не го харесват, но не разбирам по какви конкретни причини. Било много bloat-нато, било правело много неща. Това за мен на са основателни причини, щом работи, а то работи, не виждам защо да го сменям с нещо нишово и с оглед обвързаността на все повече пакети със systemd - безперспективно. Какви предимства има дистрибуция без systemd, примерно Devuan?
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11081
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40041
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс лафче

Мнение от Валсо »

Да човъркаш може да бъде забавно и интересно, но няколко часа инсталация не го броя нито за човъркане, нито за забавно. :lol:
Xxxx
Регистриран
Мнения: 34
Регистриран: ср фев 21, 2024 22:17
Репутация: 210
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Xxxx »

По принцип инсталирам и ползвам както е по default. Може би съм единственият който не слага разни custom теми и икони, което с оглед последните новини се е оказало много далновидно решение :lol: :lol:
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11081
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40041
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс лафче

Мнение от Валсо »

Xxxx написа:
ср мар 27, 2024 19:36
По принцип инсталирам и ползвам както е по default. Може би съм единственият който не слага разни custom теми и икони, което с оглед последните новини се е оказало много далновидно решение :lol: :lol:
Аз слагам. След инсталацията само копирам файловете, където трябва, зареждам една команда в терминала и за стотни от секундата си възстановявам 98% от настройките на десктопа. :mrgreen:

Единствените оригинални икони от тези, които виждаш, са иконите на Стийм, Телеграм и иконата на дискорд в трея. Всичко друго е сменено и при нужда се възстановява много бързо с няколко клика (а не няколко часа, както беше в Говното).

Изображение
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 1000
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10330
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Xxxx написа:
ср мар 27, 2024 19:23
Не съм ползвал Linux в ерата преди systemd. Може да се каже, че не съм ползвал дистрибуция без systemd :)
Знам, че някои хора не го харесват, но не разбирам по какви конкретни причини. Било много bloat-нато, било правело много неща. Това за мен на са основателни причини, щом работи, а то работи, не виждам защо да го сменям с нещо нишово и с оглед обвързаността на все повече пакети със systemd - безперспективно. Какви предимства има дистрибуция без systemd, примерно Devuan?
E па то я бех измежду първите ърли ъдоптери на systemd, щото по онова време не можех да понасям upstart. Беше май по времето на Сусе 12.x. Но с течение на времето станах противник на systemd заради непрекъсният му feature creep, превръщайки го в тумор за Linux и на полу-шега полу-истина е сентенцията: Не Linux има systemd, a systemd си има Linux.
Какво печели Ентерпрайз бизнеса от systemd - по-лесна автоматизация и мониторинг на сложни системи, значително улеснен IоT. Не случайно и създателят на systemd Пьотероинг - е embedded developer по професия, но в същото време ужасен системен архитект по призвание. В контекста на Ентерпрайза обаче, употребата на systemd e оправдано.
Какво печели краен десктоп потребител от systemd - нищо - FUD, черна кутия, която все по-малко разбира, забавяне на производителността, превръщането му в безпомощен уиндоус-подобен потребител.
Аз навремето кога съм избирал Линукс за употребата като Десктоп среда, съм го избрал заради яснота, предвидимостта и улесненията за корекции на проблеми, когато нещата не се случват според очакванията. За удоволствието да туиквам и конфигурирам Linux, да експериментирам. Systemd ме ограничава в коловоза на съмнителни по разумност стандарти. Не желая да се превръщам в безпомощен зомби systemd-зависим Линукс потребител - състояние, до което systemd води. Systemd-free подходът, независимо от init имплементацията - SysV, runit, OpenRC и т.н. ми запазват способността да разбирам Linux в дълбочината на детайлите му.
Моята визия за Десктоп употреба е вече избистрена и прецизирана: Linux systemd free + Windows. Надявам се никога повече да не ползвам systemd Linux за лична употреба. Голямата ми дилема, ако някога systemd-free дистрата изчезнат, съм я решил отсега - връщам се твърдо на Windows - най-мощният десктоп.
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4564
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34152
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от бат-начо »

Mozo написа:
ср мар 27, 2024 18:33
Плюс това Arch е в пъти по-лесен и удобен от всяко едно Debian/Ubuntu-базирано дистро, което е огромен плюс.
Да ти таковам фрецките джандари, те още си тикат с 14.04, туй нещо даже не е с гном3, с юнити е. А то, юнитито, е по-зян и от гнома, щото каноничните нямаше да го отстрелят ей така. Нали. ;) И ще са с него още поне 2 години. Мъка, мъка, да ги ожалиш.
Селски, Начо Селски.
Xxxx
Регистриран
Мнения: 34
Регистриран: ср фев 21, 2024 22:17
Репутация: 210
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Xxxx »

@tmp_ZMx2fK6aL4
Тоест за някой като мен, който е повече краен потребител отколкото ентусиаст, няма особен смисъл от systemd-free дистра :mrgreen:
За Windows...не ми се коментира. 7 беше най-добрата им ОС, сега имам dual boot с 10 и не съм се отказал окончателно, но те насила ме карат :) Добре, че има LTSC, което поне малко се доближава до това което беше 7. Добре, че и 11 ще има LTSC, та все пак ще има някаква по-разумна версия на това чудо на индийската мисъл :lol: То само факта, че мнозина предпочитат орязана версия на ОС, показва колко са далеч от реалните нужди на потребителите си. А именно - гола като пушка ОС, но съвместима с всичкия наличен хардуер и софтуер, та ако си купиш и най-новия хардуер, да има драйвери, да си инсталираш каквото ти трябва и то хем да е последна версия, хем да работи перфектно, хем да е отделено от самата ОС. А не пуснеш ъпдейт, омаже се цялата система. ОС трябва да е една подложка върху която да си наредиш приложенията и тая подложка ако може изобщо да не се забелязва :mrgreen: За мен всяко време прекарано в настройка и конфигурация на самата ОС, е загубено време което е можело да бъде прекарано във вършене на работа, игри или каквото там се прави на компютъра.
Сега като си дам сметка, може би immutable дистрата са бъдещето :mrgreen: Ubuntu скоро ще пускат такава за десктоп, но с производителността която има Snap, за съжаление най-вероятно ще се получи добра идея с отвратително изпълнение...
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11081
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40041
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс лафче

Мнение от Валсо »

Mozo написа:
ср мар 27, 2024 18:33
Плюс това Arch е в пъти по-лесен и удобен от всяко едно Debian/Ubuntu-базирано дистро, което е огромен плюс.
Да. Ако изключим досадния процес на инсталация, имам усещането, че Арч е правен от мързеливци за мързеливци и не го казвам в лош смисъл. Никога в никое дистро, което съм пробвал (а съм пробвал доста с няколко изключения) не ми е било толкова лесно. А като добавим и 160-те скрипта, които имам за улесняване на живота, Арч е песен! :cool:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284023
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334903
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

Xxxx написа:
ср мар 27, 2024 21:35
7 беше най-добрата им ОС
Тц, ХР беше :evil3:
Изображение
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4564
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34152
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от бат-начо »

@Xxxx и като как си го представяш полезността на това, имунизираното. Файлова система само за четене и обновяване на целата ОС заради едно файлче. Как ще промениш някоя настройка, мда - те ще си имат инструменти, техни, или ще е настроено много добре за точно тоя хардуер, който ако не ям закуска ще си го взема за ... А, това ми звучи като почти цяла ябълка. ;)
Селски, Начо Селски.
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”